poniedziałek, 23 maja 2016

Opiekun medyczny- kto to właściwie jest?Dziś chcielibyśmy Państwu przedstawić opiekuna medycznego.

Osoba chora, niesamodzielna w domu, to rewolucja w codziennym życiu całej rodziny. Kiedy przychodzi ten moment musimy wszystko dostosować do nowej sytuacji, całe dotychczasowe życie wywrócone jest do góry nogami.
Pytanie czy dajemy radę? Na początku organizacja życia, pielęgnacji i opieki przebiega sprawnie, potem zaczynają pojawiać się jednak momenty, gdy osoby pomagające z rodziny powoli się wycofują, nie mają czasu, ....ilość chętnych do pomocy się zmniejsza. Wtedy przychodzą na myśl inne wyjścia np. ośrodek z całodobową opieką. I to jest moment, gdy stajemy twarzą w twarz z rzeczywistością. Okazuje się bowiem, że w ośrodku na wolne miejsce czeka się nawet do roku czasu. Można oczywiście wszystko przyspieszyć zapewniając sobie miejsce prywatnie, ale to rozwiązanie nie dla każdego, bo średni koszt to ponad 3500zł miesięcznie.

Wtedy warto pomyśleć o profesjonalnej opiece domowej.

Jak ją wybrać z tylu ofert?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kwalifikacje zawodowe opiekunów.
Firma, która zatrudnia dyplomowanych opiekunów medycznych, pielęgniarki i fizjoterapeutów warta jest uwagi i zaufania. Dobra firma wie jakiego opiekuna dopasować do schorzeń pacjenta, wieku i sytuacji, taka firma jest pewna umiejętności swoich pracowników i potrafi to udowodnić.

Poza tym ogromnym plusem jest to, że pacjent przebywa w swoim własnym domu, opiekun będzie miał czas tylko dla niego i na jego potrzeby, a i koszty mogą okazać się niższe niż miejsce w prywatnym ośrodku.
Kolejnym krokiem jest strona finansowa. Warto zwrócić uwagę na oferowane ceny za godzinę usług, jednocześnie na zakres obowiązków opiekuna wliczony w cenę podstawową.
Często firmy ukrywają część kosztów i doliczają przy rozliczeniu dodatkowe kwoty, zaś podopieczny staje przed faktem dokonanym. W naszym przypadku wszystko jest od razu jasne do A do Z.

Innym problem, stosowany w różnych firmach to warunki umowy.
Pilnujcie na jakich zasadach można wypowiedzieć umowę. Zwróćcie również uwagę na to, że niektóre prywatne firmy pobierają opłaty za czas nieobecności opiekuna, np. w czasie zwolnienia lekarskiego czy urlopu. Takie rzeczy nie mogą mieć miejsca! Podopieczny, czy jego rodzina płacą za wykonaną usługę, więc nie dajcie sobie wmówić, że według prawa musicie płacić coś w rodzaju "postojowego" . Nie ma takiej opcji , jeśli firma uczciwie stawia sprawę i chce dalej współpracować z rodziną nie może w ten sposób wyłudzać pieniędzy.
To takie podstawowe rzeczy, na które warto zwrócić uwagę...

Gdy już się zdecydujemy na organizację opieki w domu, wtedy poznajemy osobiście przydzielonego nam opiekuna medycznego, który pomoże nam zorganizować życie w domu w tej nowej dla nas sytuacji.
Opiekun medyczny to przede wszystkim ktoś, kto będzie wsparciem dla podopiecznego i jego rodziny. To przyjaciel, który podzieli się swoją wiedzą, odciąży w obowiązkach pielęgnacyjnych i opiekuńczych, podpowie wiele ciekawych rozwiązań i pokieruje w trudnych sytuacjach. Jest on zazwyczaj do końca przy pacjencie i jego rodzinie, walczy razem z nimi o życie chorego, a jeśli nadejdzie taka chwila- potrafi przygotować do „odejścia”.
Opiekun dba o komfort psychiczny pacjenta, jego samopoczucie. Zawsze dopilnuje, by osoba niesamodzielna była zadbana, najedzona, prowadzi prawidłowo profilaktykę przeciwodleżynową i przeciwzapalną. Dba również o otoczenie, zmienia pościel, wprowadza udogodnienia niezbędne do codziennego życia.
 To także przyjaciel osoby niesamodzielnej. Często jest to osoba, która dostrzega z innej perspektywy potrzeby osoby, którą ma pod opieką. Rodzina jest najlepszą ostoją dla seniora czy chorego, jednak często jest tak, że nie chce on być obciążeniem dla bliskich i woli po stokroć opiekę osoby z zewnątrz. Rodzina nie powinna w takiej sytuacji czuć się urażona, bliscy powinni to zrozumieć, spróbować postawić się na miejscu swojego bliskiego.
Opiekun medyczny cały czas monitoruje stan swojego podopiecznego pod względem parametrów medycznych, wie kiedy skontaktować się z lekarzem czy pielęgniarką po uprzednim poinformowaniu o problemie i ustaleniu tego z rodziną. Często również jest towarzyszem śmierci. Nawet gdy pacjent nie potrafi się już komunikować z otoczeniem, opiekun wie, jakie są jego potrzeby, rozumie wszystko bez słów, czyta z mimiki twarzy i oczu. W relacjach opiekun- podopieczny często zacierają się bariery intymności. Czasami zdarza się, że w takich momentach rodzina bywa zazdrosna, jednak po jakimś czasie docenia tę więź.
Praca opiekuna medycznego jest bardzo emocjonalna, jednak nie możemy okazywać tego. Nie próbujemy być sztuczni, nie uśmiechamy się na zawołanie ,,bo tak wypada”, nie okazujemy nadmiernego współczucia. Jesteśmy naturalni, czym zawsze zaskarbimy sobie zaufanie pacjentów. Nasze emocje są w nas. Podopiecznego należy traktować normalnie, nie jak kogoś niepełnosprawnego czy ubezwłasnowolnionego. Każdy - czy osoba bardzo chora, czy senior z ograniczoną samodzielnością- chce być traktowany normalnie, chce żyć jak do tej pory w miarę możliwości, chce ze swoim stanem zdrowia współgrać. I to właśnie zadanie opiekuna by w tym wszystkim pomóc.

Opiekun medyczny to przede wszystkim wykwalifikowany pracownik zna standardy i wymagania codziennej opieki długoterminowej. To po trosze psycholog, terapeuta zajęciowy, dietetyk, kosmetyczka, a czasem pełni też rolę spowiednika.
Pamiętajcie, że bycie opiekunem medycznym wymaga przygotowania i umiejętności od drugiego człowieka, ale są ludzie, dla których to praca życia i marzeń, dlatego nie miejcie obaw przed taką sytuacją, bo zawsze znajdzie się taka osoba, która Wam pomoże.


Jesli chcecie poznać opiekuna medycznego jako zawód ze strony prawnej, to zapraszam po informacje do Fundacji Opiekun Medyczny.com (klik)


Pozdrawiam
2 komentarze:

  1. Ciekawy artykuł. Myślę, że wiele osób jeszcze nie zdaje sobie sprawy, że można do opieki nad osobą starszą zatrudnić opiekuna medycznego. Z jednej strony taka indywidualna opieka jest naprawdę dobrym rozwiązaniem, a z drugiej brakuje tu kontaktów z innymi ludźmi. Mimo wszystko jedna osoba na co dzień to trochę mało.

    OdpowiedzUsuń
  2. Opiekun medyczny z firmy https://www.carework.pl/praca wpisuje się całkowicie w opis tego artykułu. Sprawowanie opieki nad osobami starszymi nie jest łatwe, jednak satysfakcja jaką się osiąga pomaga zrekompensować wszystko.

    OdpowiedzUsuń